6 Şubat 2013 Çarşamba

Yaşlı Adam ve Deniz - Ernest Hemingway

 Hemingway'in romanları hakkında bir sürü yorum duydum. Fakat  nedense ya çok beğeniliyorlardı ya da tam tersi tarzı çok yavaş ve yavan bulunuyordu. Hemingway'i ama ne olursa olsun en azından bir fikir edinmek için okumak istediğimden, bulduğum en kısa kitabıyla başladım.

Kitabın konusu, başlığından da anlaşılacağı gibi, balıkçılık ile geçinen bir kasabada yaşayan yaşlı bir adam hakkında.

Uzun süredir balık tutamadığı için kendini bahtsızlığın kovaladığını savunan adam, her zamanki gibi denize açılıyor. Fakat bu sefer normalde açıldığından daha uzaklara gidiyor ve birkaç saatlik bir bekleyişin ardından bir balık oltasına takılıyor. Takılan balık adamın bulunduğu tekneden daha büyük ve güçlü olduğu için, yaşlı adam ile balık arasındaki çekişme günlerce devam ediyor.

Kitabın sonuna kadar bu balıkla çekişen adam, her ne kadar kendini doğayla özdeşleştirse de ve denize ve yıldızlara kardeşlerim diye hitap etse de, balığı öldürmeyi kafasına takıyor. İlla bu bahtsızlığımı yeneceğim diye kafasına takmış yani.

Kitabın sonunu tabii ki söylemek istemiyorum o yüzden kitabı okumanızı kesinlikle tavsiye ederim. Zaten bir oturuşta rahatlıkla okunabilen bir kitap.

Biraz balık dünyasıyla haşır neşir olduğu için Jules Verne'in 'Denizin Altında Yirmi Bin Fersah'ı gibi bilimsel balık terimleri/isimleri ve onların betimlemelerine girer diye biraz korkmuştum ama Hemingway çok şükür o konulara fazla girmemiş daha çok psikolojik (hatta belki de felsefik bile diyebiliriz) açıdan yaklaşmış olaylara.

Kitabı bitirdiğimde her ne kadar hüzünlenmiş olsam da kesinlikle okunulmaya değer bir kitap. Hemingway'in diğer kitaplarının da artık gözümü korkutmamasını sağlayan bir kitap olmuştur bu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder